Saç mezoterapisi saçın ihtiyacı olan mineral, vitamin ve proteinlerin saç derisinin alt ve orta katmanlarına çok ince bir iğne ile doğrudan enjekte edilmesi işlemidir. Saç köklerinin beslenmesini sağlayan ve kan dolaşımında artış oluşturan ilaç vitamin ve minerallerin, 2 – 4 mm derinliğe özel iğneler ve enjektör ile küçük dozlarda deri içine enjekte ederek, direk kıl köklerine ulaştırılması işlemidir.

Saç Dökülmesi, Güçlendirme Saç Mezoterapisi Tedavisi

Saç MezoterapisiSaç mezoterapisi genellikle saç dökülmeleri için kullanılmaktadır. Stres, mevsim etkileri, metabolik nedenler, hamilelik sonrası ani dökülme, genetik ve hormonal saç dökülmelerinde, tedavi ve destek için bu teknik kullanılmaktadır. Uzman doktorun yapacağı analiz ve değerlendirmelerle enjekte edilecek karışımın niteliği, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir.

Saç dökülmesi, saç derisindeki hasarlanma sonucu oluşan saçsızlık gibi durumlarda erkek, kadın ya da çocuk herkes için kullanılabilecek bir yöntemdir. Uygulama seans sayısı ve süre aralıkları kişinin özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Saçkıranlar, erkeklerde genetik saç dökülmeleri, kadınlarda yine genetik ya da farklı etkilerle gelişen hızlı saç dökülmeleri, yağlı, kepekli, kaşınan saçlı deri yapısı, anksiyete bozukluğu, demir eksikliği. Yine kadınlarda tiroit hormonu düzensizliği, doğum sonrası hormonal düzensizlik, yumurtalık kistlerinden kaynaklanan hormon düzensizliği…  Saç dökülmesi bugün çok yaygın ve genç yaşlarda da başlayan bir sorun haline gelmiş durumdadır.

Mezoterapi, özel iğne uçları ve özel bir enjektörden oluşan bir setle uygulanır. Burada setin nitelikleri ve elbette sağlığa uygunluk en önemli noktadır. Uygulanacak ilaç vitamin ve mineral kürü ve dozajları yine önem taşımaktadır.  Hastanın yaşı, sorunun kaynağı, eksikliği duyulan maddelerin genel bünyedeki durumu doktor tarafından incelenir. Cilt alt katmanlarına uygulanan aktarım metabolizmayı uyarır. Bu şekilde dokuların canlanması sağlanır.

Saç Mezoterapisi İşlemi Ne kadar sürer?

Saça mezoterapi uygulamasıSaç mezoterapisi ortalama 20 dakikalık seanslarla gerçekleştirilir. Genellikle haftada bir seans düzenlenir ve ortalama olarak 10 seansta tedavi süreci tamamlanır. Elbette bu sayı ve seans sıklığı hastanın durumuna göre belirlenir. Genç, yaşlı, kadın, erkek, saç dökülme nedenleri ve oranı gibi ayrıntılar seans sayısını belirleyecektir. Mezoterapi seansı sonrasında kısa bir süre saç yıkanmamalı, ıslatılmamalı ve saça ilaç sürülmemelidir. Özellikle Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs ayları saç mezoterapisi için tercih edilen mevsimlerdir. Bu zaman dilimleri saç dökülmelerinin yüksek oranda arttığı dönemlerdir. Yöntem bir taraftan saç dökülmesini azaltmaya çalışırken diğer taraftan var olan saçın dayanıklılığını artırmak hedefiyle kullanılır.

Saç mezoterapisinin etkisi de dökülmenin nedenine göre değişiklik göstermektedir. Geçici saç dökülme sorunları, doğum, kansızlık gibi nedenlerle oluşan sıkıntılar mezoterapi tedavisi ile çözüme ulaştırılır ve tedavinin tekrarına gerek duyulmaz.  Ancak genetik nedenlerle saçların dökülmesi karşısında mezoterapinin belli periyotlarla tekrarlanması gerekecektir. Bu tekrarlar yılda bir kez olabildiği gibi hastanın durumuna göre yılda iki üç defa tekrarlanabilir. Uzman doktorun belirleyeceği ilaç, vitamin ve mineral varyasyonları seansları azaltacaktır.

Son derece basit bir uygulama olmakla ve yapılan uygulamalarda herhangi bir olumsuz yan etki gözlemlenmemekle birlikte, medikal niteliğinden dolayı mutlaka uzman doktor eliyle gerçekleştirilmesi gereken bir tedavidir. Ankara saç mezoterapisi fiyatları belirlenmesinde temel faktör seans sayısı ve içeriklerdir.